04.05.2016 15:12

Ako zodrať z kože mladého farmára

 

03.05.2016 | Ján Kováč

 

Vyplniť žiadosť o 50-tisícovú dotáciu pre mladého farmára je ľahké. Netreba na to žiadne špeciálne vzdelanie. Možno krátku konzultáciu s odborníkom. Napriek tomu sú ľudia ochotní zaplatiť za vybavenie pätinu grantu, čiže 10-tisíc eur s DPH. Takúto sumu si účtuje napríklad jedna z najväčších eurofondových agentúr Premier Consulting EU.

Zdroj: flickr.com/Brad Higham

Prehnane vysoké – do 7-tisíc eur - sú aj provízie ďalších agentúr, uviedol šéf Združenia mladých farmárov Bálint Pém. Nevidí v nich význam. „Žiadosť nie je nijako zložitá. My to vieme záujemcom vysvetliť na jednodňovom školení. Ja by som za to veľké peniaze neplatil,“ povedal pre TREND.sk B. Pém.

Granty pre mladých farmárov rozdeľuje Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Tá má problematických výziev viac. Jednej z nich za 200-miliónov eur sa aktuálne vydanie TRENDU venuje v aktuálnom článku o zmätočnom tendri, na ktorom zrejme zarábajú vymáhači eurofondového výpalného.

Pre vysoký záujem

Premier Consulting má zhruba 10-tisícovú províziu napísanú v návrhu zmluvy, ktorý má TREND k dispozícii. Jej výšku potvrdil aj jej konateľ Miroslav Lopata. Tvrdí, že dôvodom takejto ceny je vysoký záujem zo strany klientov.

 „Mnohých sme dokonca z kapacitných dôvodov odmietli, keďže v tomto čase sa prelínalo viacero výziev Programu rozvoja vidieka,“ uviedol M. Lopata. TREND sa ho spýtal, či je výška odmeny primeraná časovej náročnosti odvedenej práce, a či nie je provízia vo výške pätiny grantu nemorálna. M. Lopata ju považuje za férovú, lebo zahŕňa okrem prípravy projektu aj päťročný administratívny servis.

„Ak niekto naše služby nepotreboval, alebo pokladal cenu za neprimeranú, rozhodol sa pre konkurenčnú ponuku alebo sa do projektu pustil sám, bez poradenskej firmy,“ mieni M. Lopata.

Formulár je jednoduchý

Žiadosť o grant je jednoduchá vyplňovačka – má spolu 17 strán. Treba napísať osobné údaje a čo chcete robiť – či chovať ošípané alebo kravy, pestovať strukoviny alebo ovocie. Potom si prečítate, aké zákony musíte spĺňať. Tiež jednoduchá záležitosť.

Potom nasleduje inštruktáž, aké doklady treba pýtať po úradoch. To už je trochu horšie, najmä ak berieme do úvahy, že ide o zbytočnú byrokraciu. Väčšinu z nej si PPA mohla odpustiť. Pýta kvantum podkladov, ktoré sú verejne dostupné - napríklad výpis z Obchodného registra, potvrdenia zo Sociálnej poisťovne a všetkých troch zdravotných poisťovní, že nedlhujete peniaze. Treba vybehať mnohé ďalšie úrady – Aj daňový a colný musia dať pečiatku, že nemáte voči nim nedoplatky, inšpektorát práce potvrdí, že ste nezamestnávali načierno, súd dá potvrdenie, že nie ste v konkurze ani v inom insolvenčnom konaní. A tak ďalej.

Roľník toľko nezarobí za rok

Ak by PPA vyškrtala byrokraciu, projekt by sa dal vyplniť a napísať za pár hodín. Ani s pripočítaním tejto byrokracie však 10-tisícová odmena pri 50-tisícovej dotácií nedáva logiku. Pracovník v poľnohospodárstve s priemernou mzdou takúto sumu nezarobí ani za rok.

Pre Premier Consulting môže byť projekt za takýto honorár záležitosťou hodín, alebo dokonca minút. Projekty na PPA robí ako na bežiacom páse. Dotácie na kamerové systémy, vrátane verejného obstarávania vybavovala pre zhruba 80 obcí. Podobne aktívna bola v budovaní internetového pokrytia na dedinách.

Agentúra sa v zmluve s „mladým farmárom“ zaväzuje, že vypracuje žiadosť o dotáciu, a že zabezpečí aj verejné obstarávanie, ak bude treba. Provízia 10-tisíc eur pozostáva z fixnej časti zhruba tisíc eur a z variabilnej časti. Tá je 15 percent finančného príspevku, čiže 7,5-tisíca pri 50-tisícovej dotácii. V cene 10-tisíc eur je aj DPH.

B. Pém vidí v agentúrach viacero úskalí. Jednak sa obáva o kvalitu projektov, ktoré robia pre svojich klientov – farmárov začiatočníkov. „Kancelárie idú podľa istých šablón, a tak nemusia zvoliť pre jednotlivé regióny tie najoptimálnejšie zamerania,“ hovorí.

Budia dojem že bez úplatku nevybavíte nič

B. Pém tiež naznačil, že agentúry zámerne vyvolávajú dojem, že majú na úradníkov konexie. Žiadateľ o grant pre mladých farmárov ide do takejto firmy iba ak mu tá garantuje, že žiadosť u úradníkov prejde. S nenápadným naznačením, že má u nich protekciu. Pémovo združenie sa snaží takéto ovplyvňovanie eliminovať. Chce, aby PPA po vyhodnotení zverejnila zdôvodnenie, prečo sa niektoré žiadosti dostali nad a iné zasa pod čiaru hodnotenia.

PPA a ministerstvo pôdohospodárstva takýto tlak potrebujú. Majú pod palcom miliardové eurofondové balíky. TREND v uplynulých mesiacoch informoval o dvoch problémových výzvach. PPA vlani prideľovala desiatky miliónov eur na kamerové systémy. Z väčšiny verejných obstarávaní, ktoré mali pod palcom súkromné agentúry, bolo cítiť manipuláciu v prospech vopred vybraného dodávateľa.

Teraz rezort Gabriely Matečnej (SNS) rozhoduje o 3 – 4-miliónových dotáciách pre vidiecke verejno-súkromné partnerstvá. Viaceré z nich protestujú proti netransparentnému a zmätočnému výberovému procesu. Nateraz to vyzerá tak, že viaceré dobre fungujúce združenia prídu o dotácie. A viaceré, ktoré vznikli nedávno, a ich schopnosti sú otázne, podporu dostali. Obe tieto výzvy boli rajom pre sprostredkovateľské agentúry.

Na začiatok by možno stačilo málo – spraviť internetovú stránku PPA užívateľsky prívetivou. Dnes tam každú výzvu prácne treba vyhľadávať. Stačilo by eurofondové granty zoradiť podľa cieľových skupín alebo životných situácií a poskytnúť prijímateľom čo najjednoduchší návod, ako krok po kroku, čo najrýchlejšie vybaviť grant.

Dnes je stránka PPA obrastená informačnou džungľou, v ktorej eurofondové a obstarávacie šelmy vyvolávajú dojem, že bez provízie, či dokonca úplatku nevybavíte nič.

 

—————

Späť


Kontakt

VSP Stredný Gemer

Lubeník 222
049 18 Lubeník

Kancelária VSP SG:
Teplická cesta 5
049 16 Jelšava


Mgr. Monika Galovičová
0910 910 477

Mgr. Štefan Horváth
0948 001 086