24.08.2018 08:51

Otvorenie výstavy Príbehy 20. storočia v Revúcej

    Výstavu Príbehy 20. storočia si môžu pozrieť aj obyvatelia Revúcej

 

    Putovná výstava Príbehy 20. Storočia sa presunula z Lučenca do Revúcej, kde si ju od dnešného dňa môžu obyvatelia pozrieť na Námestí slobody. Príbehy obyčajných ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa ich budú sprevádzať až do 30. septembra. Výstava je realizovaná v spolupráci s Mestom Revúca.

 

  Expozícia zachytáva formou krátkych citátov príbehy občanov, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa. Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci budú môcť zoznámiť s príbehmi štrnástich ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži. Patrí k nim aj príbeh vojenského pilota, plukovníka Imricha Gablecha (1915 - 2016), ktorý so skupinou letcov uletel z územia niekdajšieho Slovenského štátu, aby spoločne bojovali proti nacistom. Ďalší z panelov patrí napríklad Valérii Slezákovej (1923), ktorá prežila koncentračné tábory v Osvienčime a Birkenau, či Štefánii Lorándovej (1919 – 2012), ktorá výrobou falošných dokladov zachránila stovky ľudí.

 

  Výstava zároveň motivuje ľudí, ktorých krátke citáty týchto osobností zaujmú, aby si vyhľadali ich kompletné príbehy spracované dokumentaristami Post Bellum SK z pohodlia domova v elektronickej databáze Post Bellum www.memoryofnations.eu. Nájdu tam i stovky ďalších podobných osudov, písaných pohnutými dejinami 20. storočia. Výstava si tak kladie za cieľ snahu prebudiť záujem o našu spoločnú históriu skrz výpovede priamych svedkov čias totalitných režimov.

 

  Všetky príbehy boli zaznamenané v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK.

    „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorí si         pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra             Polovková. „Teší nás, že o výstavu je záujem a že po Slovensku putuje i vďaka iniciatíve našich podporovateľov.“

 

    Z Revúcej sa presunie výstava do Liptovského Hrádku, kde je realizovaná vďaka iniciatíve občianskeho aktivistu Martina Droppu, neziskovej organizácie KongenKult, n. o.

 

Výstava je realizovaná v projekte "Bez pamäti niet identity", ktorý ako hlavný partner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

—————

Späť


Kontakt

VSP Stredný Gemer

Lubeník 222
049 18 Lubeník

Kancelária VSP SG:
Teplická cesta 5
049 16 Jelšava


Mgr. Monika Galovičová
0910 910 477

Mgr. Štefan Horváth
0948 001 086