01.08.2018 14:27

Stovky obcí na Slovensku môžu získať príspevok na bezplatnú WiFi zónu

Slovenské obce môžu žiadať o nenávratný finančný príspevok na zriadenie bezplatných WiFi zón na verejných priestranstvách.

 

Samosprávy môžu získať maximálne 15-tisíc eur na jeden projekt, spolufinancovanie je päť percent. Ako v pondelok novinárov informoval vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši, na projekt WiFi pre Teba vyčlenili celkovo desať miliónov eur z fondov Európskej únie.

Inšpirovali sa projektom WiFi4EU

Získať bezplatné WiFi môže v prvom kole takmer 800 miest a obcí, v prípade vyššieho záujmu vyhlási Rašiho úrad aj druhé kolo. Do projektu sa môžu zapojiť samosprávy zo všetkých krajov okrem Bratislavského kraja, ktorý nemá na fondy EÚ nárok z dôvodu príliš vysokého HDP na obyvateľa.

„Chceme, aby na Slovensku malo čo najviac ľudí prístup k bezplatnému a vysokorýchlostnému internetu,“ vyhlásil Raši s tým, že výsledky prvého kola budú známe v novembri.

Úrad vicepremiéra sa podľa Rašiho inšpiroval projektom Európskej komisie WiFi4EU, do ktorého sa registrovalo viac ako 400 slovenských miest a obcí.

WiFi pre Teba prináša viacero noviniek

Projekt však musela Únia zrušiť pre technické problémy. Projekt WiFi pre Teba prináša viacero noviniek pre žiadateľov o príspevok, a to najmä zjednodušenie podávania žiadostí a odbúranie nadmernej byrokracie.

„Starostov a primátorov chceme čo najmenej zaťažiť byrokraciou pri podaní žiadosti. Tie bude možné podať elektronicky. Keď sa starosta prihlási pomocou svojho eID, veľa údajov mu systém sám predvyplní. Po úplne prvýkrát sme pre žiadateľov pripravili už vyplnený vzor žiadosti, ako aj súťažné podklady pre verejné obstarávanie vrátane technických parametrov, ktoré sú rovnaké, aké požaduje Európska komisia pre WiFi4EU,“ dodal Raši s tým, že do projektu sa tak budú môcť zapojiť aj menšie obce, ktoré nemajú dostatočné personálne kapacity na vypracovanie žiadosti.

Odštartovanie projektu privítal výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška. „Po dlhšom čase je tu príležitosť pre mestá a obce zapojiť sa do výzvy v oblasti informatizácie a uchádzať sa o moderné riešenie podporujúce vybudovanie kvalitného prostredia pre internetovú komunikáciu občanov na verejných priestranstvách,“ zdôraznil. Zjednodušenie procesu podávania žiadostí považuje „za prelomové a hodné nasledovania“.

 

Viac info na : www.informatizacia.sk/Aktu%C3%A1lne%20v%C3%BDzvy/26920s

                   www.itms2014.sk/vyzva?id=e866b765-d7e8-449f-9291-613938905d5b

—————

Späť


Kontakt

VSP Stredný Gemer

Lubeník 222
049 18 Lubeník

Kancelária VSP SG:
Teplická cesta 5
049 16 Jelšava


Mgr. Monika Galovičová
0910 910 477

Mgr. Štefan Horváth
0948 001 086

Janka Rončáková
0907 289 864